نشست مجمع عمومي خیرین سلامت استان مرکزی (گزارش ايرنا)

به گزارش ايرنا، آيت الله قربانعلي دري نجف آبادي سه شنبه شب در نشست مجمع عمومي خيرين سلامت استان مركزي افزود: حفظ و ارتقاي سلامت از حساس ترين وظايف است و با توجه به شرايط فعلي كشور و برخي كمبودهاي اعتباري، كمك افراد خيرخواه در تامين دارو، امكانات تخصصي و افزايش فضاهاي درماني اجتناب ناپذير است.
وي بيان كرد: خير و بخشش ويژگي برجسته انساني است و فرد نيكوكار علاوه بر معامله معنوي با خدا در تقويت زيرساخت هاي ضروري سهيم مي شود كه اين امر اجري عظيم در بردارد.
امام جمعه اراك ادامه داد: استان مركزي به دليل واقع شدن در مسير چندين استان ، نيازمند امكانات تخصصي قوي درماني است كه ايجاد آن از عهده دولت به تنهايي برنمي آيد و بايد مردم با مشاركت در اين امر در ارتقاي سلامت بكوشند.
آيت الله دري نجف آبادي مشاركت خيران سلامت در تامين داروهاي گران قيمت بيماري هاي صعب العلاج ، ساخت بيمارستان مادر تخصصي وليعصر اراك، ايجاد بخش هاي تخصصي و فوق تخصصي و افزايش تخت هاي بيمارستاني بويژه در مناطق كمتر برخوردار را از اولويت هاي حوزه سلامت در استان مركزي ذكر كرد.
وي افزود: كمك هاي اورژانسي خيرين در تامين هزينه هاي جاري انباشت شده حوزه سلامت و مشاركت مستمر آنان در توسعه امكانات حوزه سلامت با توجه به آلودگي هاي محيطي و شرايط استان ضروري است.
رييس دانشگاه علوم پزشكي اراك نيز در اين نشست گفت: اين دانشگاه اينك با سه هزار دانشجو و ۲۰۰ عضو هيات علمي در استان مركزي فعاليت هاي آموزشي و درماني دارد كه توسعه برنامه هاي آموزشي و تحقيقات باليني در استان نيازمند كمك هاي هدفمند خيرين است.
دكتر مجيد رمضاني افزود: اكنون استان داراي ۴۵ پزشك فوق تخصص، ۲۵۲متخصص ، ۳۰۲ پزشك عمومي ، ۶۳ دندانپزشك و ۴۲ دارو ساز است و مراكز درماني اين استان با تراكم مراجعات مواجه است و امكانات تخصصي سلامت بايد متناسب با نيازهاي روز گسترش يابد.
وي گفت: تنها در سال گذشته يك ميليون و ۳۰۰ هزار مراجعه سرپايي و۹۰ هزار جراحي بزرگ در مراكز بيمارستاني استان مركزي انجام شد و تعداد مراجعات به كلينيك فوق تخصصي امام رضا (ع) اراك نيز در اين مدت ۲۵۰ هزار مورد بود.
وي افزود: ارائه خدمات رفاهي و درماني تخصصي با اين حجم وسيع از مراجعات بيمارستاني با توجه به مشكلات اعتباري بسيار سخت است و حضور خيرين در كنار مسوولان سلامت مي تواند گره گشاي بسياري از مسايل شود.
رمضاني ادامه داد: بيمارستان آيت الله خوانساري به عنوان قطب درمان سرطان در استان هاي غربي كشور از سال ۸۵ ارائه خدمات را آغاز كرده و اكنون با ۶۴ تخت مصوب درماني نوبت هاي طولاني براي پرتودرماني و شيمي درماني دارد.
وي بيان كرد: توسعه امكانات و خدمات اين بيمارستان و همچنين ساير نيازهاي فوري نظير تكميل خوابگاه ۵۰۰ نفره دختران و راه اندازي بخش فوق تخصصي اطفال بيمارستان اميركبير به مدد خيران نياز دارد.
رييس مجمع خيران سلامت استان مركزي نيز در اين نشست گفت: اين مجمع كانون مهمي در توسعه امور عمراني و زيرساخت هاي سلامت استان مركزي است و خيران تاكنون يكصد ميليارد ريال به بخش سلامت استان كمك كرده اند.
محسن ابدال افزود: استان مركزي يكي از استان هاي پيشرو در حوزه خيران سلامت است اما بايد تدابيري به كار گرفته شود كه ظرفيت هاي بالقوه بيشتر بارور شود.
يكي از وعاظ اراك نيز در اين نشست گفت: خيران در سالهاي اخير در حوزه مدرسه سازي، مسكن سازي ، مسجد سازي و كمك به درماندگان خوش درخشيده اند و حوزه سلامت نيز به عنوان يكي از زيربخش هاي مهم بايد در كانون توجه خيران باشد.
حجت الاسلام محمدحسين صابري افزود: خيريابي سلامت و ترغيب و اطلاع رساني صحيح به آنان موضوعي بسيار مهم است كه بايد با برنامه ريزي و با مشاركت رسانه هاي جمعي و توان نهادهاي مردمي گسترش يابد.

 

http://www.thca.ir/news.23

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *